Godzina
e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Spotkania
Cmentarz pod Osterwą
01.11.2012.
 W Wysokich Tatrach pod skalnym masywem Osterwy na wysokości 1523 m n.p.m. wśród kosodrzewiny znajduje się wyjątkowy symboliczny cmentarz ludzi gór. Malowane i rzeźbione w motywy ludowe krzyże oraz tabliczki upamiętniają tych, którzy tragicznie zginęli w górach. Co roku przed dniem Wszystkich Świętych pod Osterwą w słowackiej części Tatr spotykają się ratownicy i przewodnicy tatrzańscy, aby oddać hołd ludziom gór.
Na bramie tatrzańskiego cmentarza widnieje napis: "Martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze". W tym wyjątkowym miejscu znajduje się ponad 270 tablic upamiętniających ponad 400 osób, w tym Polaków: Mieczysława Karłowicza, Klemensa Bachledę, Jana Długosza.
Są tam też tablice tragicznie zmarłych ratowników górskich: Bogusława Arendarczyka, Janusza Rybickiego, Bartłomieja Olszańskiego i Marka Łabunowicza, a także tablice poświęcone osobom, które zginęły w innych górach: Wawrzyńcowi Żuławskiemu, Jerzemu Kukuczce czy Piotrowi Morawskiemu.
W tym roku przybyła kolejna tabliczka, poświęcona pamięci wybitnej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz, która zginęła 13 maja 1992 roku w drodze na trzeci co do wielkości szczyt Ziemi, Kanczendzongę (8586 m n.p.m.) w Himalajach. Jej ciała nigdy nie odnaleziono
 
Więcej... http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798,12777713,Symboliczny_cmentarz_ludzi_gor_w_Tatrach__ZDJECIA_.html#ixzz2B0C9XdBq
 
Pétanque, gra w bule
11.09.2012.
 Pétanque, gra w bule (... w kule), petanka - tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi. Popularna w szczególności w południowej Francji (Prowansja), ale uprawiana także w innych regionach Francji i w innych krajach, szczególnie śródziemnomorskich. Pojawiająca się od kilku lat w miastach Polski, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach.
Boules w wersji sportowej, jako dyscyplina, nosi nazwę Petanque i jest rozgrywana przez dwie drużyny:
3 graczy przeciw 3 graczom zwany wtedy Triplette
2 Graczy przeciw 2 graczom zwany Dublette
1 Gracz przeciw 1 graczowi zwany Tate-a-tete
Drużynę rozpoczynającą rozgrywkę wybiera się poprzez rzut monetą. Jeden z graczy pierwszej drużyny wybiera miejsce rzutów i rysuje na ziemi okrąg o średnicy nie mniejszej niż 35 cm i nie większej niż 50 cm. Pierwszy gracz stojąc obiema nogami w narysowanym okręgu rzuca świnkę na odległość od mniej więcej 6 do 10 m, zachowując 1 m odstępu od przeszkód (mury, drzewa, krzaki). Rozpoczynający grę rzuca kulę możliwie najbliżej świnki. Obie stopy rzucającego muszą się znajdować wewnątrz okręgu i mieć kontakt z podłożem do momentu dotknięcia przez kulę ziemi. Gracz drużyny przeciwnej staje w okręgu i stara się umieścić swoja kulę bliżej świnki niż przeciwnik albo wybić kule przeciwnika. Kula bliższa świnki prowadzi.
 Grę kontynuuje drużyna, której kula po pierwszej kolejce rzutów jest najdalej od świnki. Robi to do momentu umieszczenia swojej kuli bliżej świnki lub może zrezygnować ze swojej kolejki. Gdy drużynie przegrywającej skończą się kule lub zrezygnuje ze swojej kolejki, drużyna przeciwna stara się umieścić resztę swoich kul bliżej świnki lub rezygnuje ze swojej kolejki. Kiedy oba zespoły nie mają już kul następuje obliczenie punktów. Wygrywający zespół dostaje tyle punktów, ile kul umieścił bliżej świnki niż drużyna przeciwna.
 Gracz z drużyny, która wygrała rzuca "świnkę". Wygrywa zespół, który pierwszy zgromadzi 13 punktów.
Dopuszczalne są wszelkie odstępstwa od powyższego regulaminu w celu polepszenia zabawy.
Zestaw zawiera: 6 kul + kula świnka + miarka + instrukcja + torba
 
Rajd Przyjaciół PKWŁ
18.04.2012.
 Witam serdecznie Przyjaciół Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich i zapraszam na XXX (jubileuszowy) wiosenny, pieszy i rowerowy Rajd Przyjaciół PKWŁ.
Po kilku długich latach zapraszamy znów do Janinowa -  najpiękniejszej buczyny w regionie łódzkim.
Spotkanie w najbliższą niedzielę - 22 kwietnia 2012.
Oczekujemy Przyjaciół PKWŁ o godzinie 10.30, start rajdu o godz. 11.00 (!)
Miejsce spotkania: punkt edukacyjno-biwakowy w sąsiedztwie osady (siedziby) Leśnictwa Janinów
Dojazd z Łodzi:
wariant 1: wyjazd z Łodzi ul. Brzezińską do Brzezin, za cmentarzem katolickim w Brzezinach, skręt w lewo, po 6,4 km, skręcamy w prawo (za drogowskazem prowadzącym do Leśniczówki) i po ok. 400 m wjeżdżamy na leśny parking (tu obowiązkowo pozostawiamy samochód) i dalej udajemy się pieszo zgodnie z opisem poniżej;
wariant 2: wyjazd z Łodzi ul. Brzezińską do  Nowosolnej, tu skręt w lewo (pod “rozwartym” kątem) w drogę powiatową w kierunku na Niesułków i Skoszewy Stare, dojeżdżamy do Sierżni i tu skręt w prawo (w kierunku Brzezin), po 2,8 km skręcamy w lewo w kierunku leśniczówki,  po ok. 400 m wjeżdżamy na leśny parking (tu obowiązkowo pozostawiamy samochód) i dalej udajemy się pieszo zgodnie z opisem poniżej.
Przejście z parkingu do miejsca startu/mety Rajdu :
udajemy się drogą po skraju lasu w kierunku południowo-wschodnim (w prawo, po wyjściu z parkingu), po ok. 250m skręcamy w lewo - wgłąb lasu (w kierunku północno-wschodnim), po kolejnych 150 m w prawo do punktu biwakowo-edukacyjnego - miejsce startu i mety Rajdu.
Tradycyjnie przygotowujemy dla Przyjaciół PKWŁ dwie trasy: pieszą - ok. 8-9 km (po terenie uroczyska Janinów - obszar Natura 2000 “Buczyna Janinowska”) oraz rowerową około 20 km (uroczysko Janinów i okolice).
Po powrocie z tras - jak zwykle - będzie ognisko z kiełbaskami, bułeczką i ciepłymi napojami.
Składka (na zakup “cateringu”) w niezmiennej wysokości 10 PLN (uczniowie, studenci i wegetarianie -
5 PLN).
Bardzo, ale to bardzo (!!!) prosimy o zgłaszanie zamiaru uczestnictwa pod adresami: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć lub Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć albo tel. pod nr (42) 640-65-61 - najpóźniej do czwartku 19 kwietnia 2012 (tylko wtedy kiedy wiemy ilu Przyjaciół pojawi się na Rajdzie, możemy się właściwie przygotować na godne ich przyjęcie).
Rajd odbędzie się bez względu na pogodę, ale ufamy, że - jak zazwyczaj - aura będzie dla nas łaskawa.
Współrzędne miejsca spotkania: 51°50'46,1"N  19°41'11,3"E (parking dla samochodów: 51°50'49,3"N  19°40’50,4"E)
Link do mapki na stronie:
mapa.szukacz pl:
http://mapa.szukacz.pl/?&latc=51.846118&lngc=19.686556&z=6m&zzz=14&typ=Mapa&poi=hotel
google maps:
http://mapy.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&oe=UTF8&msa=0&msid=210695764109979092169.0004bdbb7a664290e6aac

W oczekiwaniu na wiosenne spotkanie, 
z serdecznymi pozdrowieniami,

Hieronim Andrzejewski
Dyrekcja PKWŁ
 
III Przegląd Diaporam
31.01.2012.
Przegląd diaporam górskich
Diaporama - to spektakl audiowizualny, którego tworzywem są nieruchome obrazy w postaci przezroczy rzutowanych na ekran i zsynchronizowany z nimi dźwięk. Ścieżkę dźwiękową może stanowić muzyka, nagrane dźwięki, słowo czytane itp. Dźwięk i obraz stanowiącą w tej formie wyrazu nierozerwalną całość. W efekcie otrzymujemy oryginalną formę przekazu autorskiego plasującą się pomiędzy filmem, a niezależnymi od siebie prezentacjami zdjęć i form dźwiękowych. Definicja za http://pl.wikipedia.org/wiki/Diaporama
 
 
Wystawa w Brzezinach
17.05.2011.
 Wystawa poświęcona Tatrom

Wśród wystaw obecnie prezentowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach znajduje się także poświęcona Tatrom. Jest to kolejny owoc współpracy jaka nawiązała się pomiędzy brzezińską placówką, a Polskim Towarzystwem Tatrzańskim. Wcześniej prezes Łódzkiego Oddziału tej organizacji zaprezentował w Brzezinach prelekcję dotyczącą tych najwyższych gór.

Na wystawie poświęconej Tatrom znajdziemy zdjęcia autorstwa członków łódzkiego oddziału PTT: Piotra Fagasiewicza, Niny Mikołajczyk, Krzysia Pietruszewskiego, Ewy Sobczuk i Staśka Telegi. Jak piszą oni w opisie do wystawy "Wędrując po górach realizujemy naszą pasję.
 Każda wyprawa w góry, każda wędrówka niesie ze sobą nowy bagaż doświadczeń oraz niepowtarzalnych przeżyć. Wielu z nas próbuje zatrzymać i utrwalić te wrażenia na fotografiach, aby później móc dzielić się tym z innymi". Jako kolejne wspólne przedsięwzięcie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego zaplanowano prelekcję na temat Norwegii, która być może zostanie zaprezentowana w Brzezinach we wrześniu z okazji Światowego Dnia Turystyki
 
Wystawa fotograficzna została objęta patronatem
Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego
 
http://www.mbp-brzeziny.pl/photogallery.php?album=118

 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 6 - 10 z 15

Konkurs


Wyniki IX Przeglądu diaporam górskich:

I m-ce Krzysztof Strzoda „Deszczowe preludium” i „Roztoka”
II m-ce Bogusław Pawłowski „Between white & blue”
III m-ce Renata Stadnik „Zimowe dusze” 
Wyróżnienia:
Daniel Devolder “La vallée du Mustang”,
Grzegorz Górnisiewicz „Babia Góra” i „Karkonosze i Góry Izerskie”
Gratulujemy!
Publiczność nagrodziła pracę Bogusława Pawłowskiego „Between white & blue”


Aktualny widok na TatryForum PTT


 

KontaktZapraszamy serdecznie w środy
O godz. 18.00 do ŁDK
ul. Traugutta 18 - sala 313

Kalendarz

<<  Lis 2018  >>
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  Image

Image

Newsletter