Godzina
e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć
Spotkania
Park Skaryszewski
25.04.2014.

Na obszarze zajmowanym przez park dawniej znajdowała się osada Skaryszew istniejąca tu do XIX wieku, ale zrównana z ziemią po rzezi Pragi oraz pod budowę fortyfikacji napoleońskich. W czasie przed samym powstaniem parku w tym miejscu rozciągało się pastwisko miejskie, które w późniejszym czasie zdecydowano się przekształcić na tereny wystawowe. Prawdopodobnie częścią tych terenów miał być sam park. Innym powodem utworzenia obszaru zielonego w tym miejscu miało być stworzenie miejsc pracy dla warszawiaków, gdyż po rewolucji w 1905 r. panowało masowe bezrobocie.

Budowa parku

Autorem projektu parku był ówczesny dyrektor ogrodów miejskich Franciszek Szanior. Osuszono bagnisty teren pastwiska, wykopane zostały dwa sztuczne stawy "Staw Kajakowy" i "Staw Łabędzi", a pozyskana w ten sposób ziemia posłużyła do usypania wzniesień. Na Jeziorze Kamionkowskim wybudowano śluzę, aby powstrzymać napływające wody Wisły. We wschodniej części parku na usypanej górce powstał sztuczny wodospad.

W 1907 roku zaczęto teren obsadzać drzewami i krzewami. Rosną tam różne gatunki wiązów, lip, dębów, kolekcje wierzb i ogromne okazy topoli. Z ciekawszych okazów można znaleźć miłorząb dwuklapowy, korkowiec amurski czy kłęk kanadyjski.

W parku poprowadzono się dwie charakterystyczne aleje:

  • główna - prowadząca od wejścia przy al. Waszyngtona do Jeziora Kamionkowskiego,
  • obwodowa - w kształcie "nerki," otaczająca cały teren.

Poza nimi istnieje wiele mniejszych alejek poprowadzonych pomiędzy drzewami, przez dzikie zakątki i nastrojowe mostki nad kanałkami. W 1928 dzięki projektom Leona Danielewicza założono rozarium oraz nieistniejący już ogród daliowy.

Życie parku

Park Skaryszewski przyciągał warszawiaków nie tylko swoim urokiem, ale również dzięki infrastrukturze sportowej. Na jego terenie utworzono pierwsze w Warszawie boisko sportowe z bieżnią, a ponadto korty tenisowe, przystań dla łódek oraz kąpielisko z trampoliną, muszlę koncertową i plac zabaw dla dzieci. Przy bramie wejściowej firma Wedel ustawiła pierwsze w Warszawie automaty ze słodyczami. Przy alei głównej odbywały się "konkursy na piękno" nowych marek samochodów, pokazy mody oraz konkursy taneczne.

Park okazał się idealnym miejscem do ekspozycji wielu pomników i rzeźb. Pierwszą była "Tancerka" Stanisława Jackowskiego ustawiona w rozarium w 1927 roku. W tamtych latach stanęły tam jeszcze "Rytm" (1929), "Kąpiąca się" (1929), Pomnik Edwarda M. House'a (1932) oraz nagrodzona w Paryżu Kapliczka projektu Janusza Alchimowicza. W okresie międzywojennym patronem parku został Ignacy Jan Paderewski. Prezydentowi planowano również postawić pomnik przy samym wejściu, co ze względu na wybuch wojny nie doszło do skutku.

Lata powojenne

Podczas działań wojennych zniszczono wiele drzew, część infrastruktury (mostki, boiska). II wojny światowej nie przetrwała Rzeźba Fauna z Delfinem, wykonana przez Jana Biernackiego.

W pierwszych latach PRL-u park pełnił funkcję rozrywkową. Rozgrywano tu mecze piłki nożnej, a zimą na Jeziorze Kamionkowskim urządzono mistrzostwa Warszawy w jeździe szybkiej na lodzie. Zniszczone drzewa we wschodniej części parku zastąpiono świerkami i choinami. Władze powróciły do pierwotnej nazwy Park Skaryszewski. W 1946 przy wejściu głównym ustawiono drugi powojenny pomnik - Pomnik Żołnierzy Radzieckich, przesunięty później w głąb parku. W latach 50-tych ze względów politycznych zniknął Pomnik Edwarda M. House'a, a w późniejszych latach alejkę "obwodową" zalano asfaltem. W roku 1981 zostało przywrócone imię Ignacego Jana Paderewskiego. W 1988 roku odsłonięto w rozarium płytę pamięci Lotników Brytyjskich oraz przy wejściu do parku popiersie Jana Paderewskiego.

Po upadku PRL-u odtworzono Pomnik Edwarda M. House'a oraz w 2002 roku postawiono Płytę pamięci Polaków poległych w atakach na WTC. Wiele rzeźb doczekało się renowacji. Pojawiła się koncepcja rewaloryzacji parku, którą zaprezentowano w grudniu 2009 roku. Zakłada ona m.in. przywrócenie ogrodzenia i żwirowej nawierzchni alejek, ustawienie stylowych latarni, odtworzenie ogrodu daliowego czy iluminowanie parkowych rzeźb. Rozważa się również przesunięcie Pomnika Żołnierzy Radzieckich pod Jezioro Kamionkowskie w celu odsłonięcia głównej osi parku.

Park znowu gości imprezy okolicznościowe. Od kilku lat w Parku na wyspie OWS Waszyngtona od strony bulwaru Stanisława Augusta w rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską odbywa się jej rekonstrukcja. Bierze w niej udział kilkaset osób z Polski oraz kilku państw europejskich (przede wszystkim z Białorusi, Rosji i Litwy). Dookoła głównej pętli corocznie w zimie rozgrywane są dwie imprezy biegowe: Bieg Wedla oraz Praska Dycha. W czerwcu 2008 roku w parku odbyły się Czwarte Warszawskie Spotkania Ceramiczne.

Na czas Euro 2012 na terenie planowano powstanie jednej z czterech Stref Kibica, ostatecznie znalazła się jednak tylko jedna na pl. Defilad. Natomiast 8 listopada 2012 roku teren na wschód od ul. Międzynarodowej, często uznawany za część Parku Skaryszewskiego, otrzymał nazwę Kamionkowskie Błonia Elekcyjne.

 
 
Nowe władze PTT
19.11.2013.

Nowe Władze PTT przedstawiają się następująco:

Zarząd Główny

prezes: Wojciech Szarota (O/Nowy Sącz)
wiceprezesi: Szymon Baron (O/Bielsko-Biała), 

Zbigniew Jaskiernia (O/Sosnowiec), Tomasz Kwiatkowski(O/Radom) 
sekretarz: Jolanta Augustyńska (O/Nowy Sącz)
skarbnik: Ludwik Szymański (O/Nowy Sącz)

członkowie Prezydium: Remigiusz Lichota (O/Chrzanów), Barbara Morawska-Nowak (O/Kraków), Paweł Myślik (O/Nowy Sącz), Jan Nogaś (O/Bielsko-Biała)

pozostali członkowie Zarządu: Kinga Buras (O/Tarnów), Włodzimierz Janusik (O/Łódź), Grażyna Jedlikowska(O/Ostrowiec Świętokrzyski), Jerzy Piotr Krakowski (O/Mielec), Władysław Łoboz (O/Nowy Sącz), Janusz Machulik (O/Łódź Karp.), Janina Mikołajczyk (O/Łódź), Marcin Ryś (O/Chrzanów), Robert Stanisławski(O/Kraków - K/Balice), Aleksander Stybel (O/Nowy Sącz - K/Tarnobrzeg) i Andrzej Ślusarczyk (O/Jaworzno)

ZG PTT 2016-2019
12.06.2016 - Zarząd Główny PTT X Kadencji - (fot. Władysław Łoboz)

Główna Komisja Rewizyjna

przewodniczący: Zbigniew Zawiła (O/Sosnowiec)
zastępca przewodniczącego: Piotr Rutkowski (O/Nowy Sącz - K/Tarnobrzeg)
sekretarz: Maria Hermanowicz-Zając (O/Radom)
członkowie: Witold Kubik (O/Bielsko-Biała), Grażyna Piotrowska-Gerlich (O/Jaworzno), Artur Piwanowski(O/Mielec)

GKR
12.06.2016 - Główna Komisja Rewizyjna PTT X Kadencji - (fot. Władysław Łoboz)

Główny Sąd Koleżeński

przewodniczący: Ewa Gawlik (O/Ostrowiec Świętokrzyski)
zastępca przewodniczącego: Antonina Sebesta (O/Kraków)
sekretarz: Katarzyna Talik (O/Bielsko-Biała)
członkowie: Józef Bernisz (O/Jaworzno), Janusz Foszcz (O/Tarnów), Marian Golus (O/Radom), Wiesław Kurowski (O/Chrzanów), Alicja Nabzdyk-Kaczmarek (O/Opole), Zbigniew Smajdor (O/Nowy Sącz)

GSK
12.06.2016 - Główny Sąd Koleżeński PTT X Kadencji - (fot. Władysław Łoboz)

 
140 lat PTT
27.06.2013.
Na co komu jubileusze? Żeby się zadumać, że to już tyle lat? Żeby poczuć więź z tymi, którzy zaczęli i zachować o nich pamięć? Żeby poczuć dumę, bo wytrwaliśmy? Nie zaprzepaściliśmy ogromnego dorobku? Porozmawiać, jak może być jeszcze lepiej? Pokazać tych, co są „primus inter pares”?
 To wszystko było na terenie zawsze przyjaznego Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem w dniach 22-23 czerwca 2013 r. podczas obchodów 140. rocznicy powołania Towarzystwa Tatrzańskiego, pierwszej organizacji turystycznej na ziemiach polskich.
W sobotę wieczorem, ci co już przybyli, spędzili czas w przyjacielskiej atmosferze przy ognisku na terenie Ośrodka. W niedzielę jubileusz rozpoczął się od Mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża. Koncelebrował ją nasz kapelan ksiądz Józef Drabik, który w homilii podkreślił dorobek Towarzystwa, życzył tego co najlepsze i podkreślił, że to co robimy na pewno podoba się Panu Bogu, bo chronimy jego dzieło.
 Aby wszyscy zainteresowani wiedzieli, gdzie jest początek dzisiejszych największych polskich organizacji turystycznych, w miejscu gdzie powstała idea założycielska, na terenie byłego Zwierzyńca jednego ze współzałożycieli Towarzystwa Tatrzańskiego, Ludwika Eichborna, odsłonięta została tablica pamiątkowa. Ufundowali ją: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Tatrzański Park Narodowy i Urząd Miasta Zakopane. Miejsce to ma też przypominać kolejnym pokoleniom, kto i gdzie urzeczywistniał idee ochrony przyrody.
Wśród szanownych zaproszonych na jubileusz gości byli między innymi: zastępca burmistrza Zakopanego pan Mikołaj Koperski, kierownik CEP TPN dr Marcin Guzik, kapelan PTT ksiądz Józef Drabik, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego pani Anna Wende-Surmiak oraz przedstawiciel Związku Podhalan. Goście, wraz z prezesem ZG PTT Szymonem Baronem, otworzyli w pomieszczeniach Ośrodka wystawę „Jak dawniej po Tatrach chadzano”. Bardzo ciekawe zdjęcia od początków turystycznej penetracji Tatr, ciekawe, czasami zabawne teksty dawnych poradników i przewodników. Wśród uwag z 1796 roku, poświęconych cechom fizycznym i psychicznym, jakie powinien posiadać górski turysta, można przeczytać m.in.: „najodpowiedniejszy wzrost turysty to 150-165 cm, człowiek wysokiego wzrostu nie nadaje się do wspinaczki, ponieważ rzadko kiedy ma on silne muskuły”, „zdecydowanie wyklucza się żonatych mężczyzn (żonaty woli mniej ryzykować, a jako ojciec dzieci niechętnie naraża się na niebezpieczeństwo)”.

Obchody 140. rocznicy powołania Towarzystwa Tatrzańskiego (fot. Jerzy Zieliński)
Wreszcie ostatni argument: „długa i częsta nieobecność męża wystawia kobietę na pokusy i prowadzi do małżeńskiej zdrady”. Autor tych porad, Balthazar Hacquet, pisząc to miał 57 lat. Z kolei Juliusz Zborowski w 1796 roku zalecał na lodowcach bardzo przydatne raki na ręce i nogi. Ze ścian patrzą twarze pierwszych przewodników tatrzańskich, działaczy Towarzystwa, turystów, mieszkańców Zakopanego, w gablotach oryginały kolejnych odznak TT, PTT, przewodniki, poradniki. Wystawa warta obejrzenia.
Po oficjalnym powitaniu gości prowadzący obchody jubileuszowe prezes ZG PTT odczytał list od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, a zastępca burmistrza pan Koperski w swoim wystąpieniu podkreślił i uświadomił, że historia Zakopanego to właściwie historia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, bo jak mówią dokumenty, często cieszyło się ono większym szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców i przyjezdnych, niż władze administracyjne. Kolejne wystąpienia gości podkreślały dorobek i znaczenie Towarzystwa w dziejach polskiej turystyki. Na wniosek ZG PTT, trzem zasłużonym i aktywnym działaczom, zostały przyznane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i wręczone odznaki honorowe „Za zasługi dla turystyki”.
Na sesji poświęconej 140-leciu PTT w czterech wystąpieniach prelegentów: Józefa Durdena, Janusza Machulika, Barbary Morawskiej-Nowak i Tomasza Kwiatkowskiego została przedstawiona historia Towarzystwa od powstania do chwili obecnej. Przewinęły się nazwiska, daty, zdarzenia świadczące o ogromie pracy działaczy, determinacji w realizacji celów statutowych, które również ulegały modyfikacji i pozytywnych efektach tej działalności, docenianych przez coraz większy krąg społeczeństwa.
W ostatnim wystąpieniu padały pytania, jak powinno działać Towarzystwo w czasach współczesnych, aby cele wytyczone przez założycieli miały swoje miejsce i sens.
Wierzymy, że tak jak w ciągu 140 lat, tak i teraz podołamy.
Jan Nogaś 
 
Ostrowiec Świętokrzyski
10.01.2013.
Czytaj całość
 
Safari w Borysewie
09.06.2011.
 Zoo Safari Borysew to wyjątkowe miejsce w centralnej Polsce, gdzie można stanąć twarzą w twarz z egzotycznymi zwierzętami z całego świata. Zoo znajduje się w Borysewie, (gmina Poddębice, województwo łódzkie). Na powierzchni 15 hektarów zgromadzono ponad 250 zwierząt reprezentujących 60 gatunków z 5 kontynentów. Wyjątkowa aranżacja przestrzeni, niezapomniane atrakcje i bliskość natury, to powody dla których Safari w Borysewie stanowi jedną z największych atrakcji w Polsce.Podczas wycieczki po safari podziwiać można: najgroźniejsze drapieżniki świata - białe i złote tygrysy bengalskie, a ponadto 7 gatunków antylop, 3 gatunki małp w tym rodzina Mandryli licząca ośmiu osobników, bawoły indyjskie, tapira, 3 gatunki zebr: Chapmana, Bezgrzywe i Greviego, kangury, kajmany, wielbłądy dwugarbne.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 5 z 13

Konkurs


Aktualny widok na TatryForum PTT


 

KontaktZapraszamy serdecznie w środy
O godz. 18.00 do ŁDK
ul. Traugutta 18 - sala 313

Kalendarz

<<  Lis 2017  >>
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Polecamy "Księgarnie Górską"
Miłosza Martynowicza
 
ImageImage

Image

Newsletter